کلمه عبور :
رمز عبور :
نام گروه توضیحات
پژوهشکده اخلاق و علوم رفتاری

موضوع اخلاق از موضوعاتی است که بخش وسیعی از متون دینی اعم از آیات قرآن و احادیث معصومان (ع) به آن اختصاص دارد. از این رو پرداختن به اخلاق، یکی از رسالت­های مهم علوم اسلامی است.

همچنین از آنجا که پیشوایان دینی توجه زیادی به رفتار آدمی داشته اند و از سوی دیگر، علوم رفتاری از اهمیت فراوانی برخوردار است، پرداختن به این علوم و ارائه دیدگاه­های دینی و یا مبتنی بر آموزه­های دینی، در شمار رسالت­های این پژوهشکده تعریف شده است. هدف از تشکیل این پژوهشکده جبران خلأ موجود در موضوع علم اخلاق و علوم رفتاری با توجه به رویکرد اسلام بوده است.

برخی از اهداف این پژوهشکده عبارت است از:

۱ . تبیین روشمند و علمى آموزه‏هاى اخلاقى، روان شناختى و جامعه شناختی مبتنى بر قرآن و حدیث؛

۲ . نظریه‏پردازى در حوزه اخلاق ، روانشناسى و جامعه شناسی اسلامى و آشکار ساختن برترى‏هاى دیدگاه­های اسلامى بر سایر دیدگاه‏ها و نظریه‏ها در این حوزه­ها ؛

۳ . پاسخگویى به شبهات مطرح در حوزه اخلاق، روان‏شناسى و جامعه شناسی اسلامى.

مهمترین وظایف این پژوهشکده عبارت است از:

۱ . نظریه‏پردازى و تولید دانش؛

۲ . انجام پژوهش‏هاى کاربردى، تطبیقى و تلفیقى، بین رشته‏اى؛

۳ . تربیت پژوهشگران نمونه؛

۴ . برگزارى همایش‏ها و نشست‏هاى تخصصى.

گروه‏هاى علمى

۱ . گروه اخلاق نظرى (فلسفه اخلاق از منظر اسلامى)؛

۲ . گروه اخلاق عملى و کاربردى؛

۳ . گروه روانشناسى اسلامی

۴گروه جامعه شناسی اسلامی

گروه روانشناسی کار بازشناسى معارف حدیثى با استفاده از علوم روان‏شناختى و بازیابى مفاهیم روان‏شناختى در معارف حدیثى، و نقد پژوهشهاى روان‏شناختى با معیار حدیث را برعهده دارد. نتایج پژوهش‏هاى این گروه در دو بخش عمومى و تخصصى عرضه مى‏گردد. برخی از آثار منتشر شده این گروه عبارت اند از: مثلث ایمان ( نظریه ای جدید در تبیین رابطه انسان با خدا )، پژوهشی در فرهنگ حیا، رضایت از زندگی، شعله های سرد ( حسادت )، آه سرد ( حسرت )، تربیت جنسی، رضایت زناشویی و مهار خشم.

در حال حاضر پژوهش های متعددی همچون روان شناسی زهد، خویشتنداری جنسی در اسلام و غرب، لذت و شادکامی در حال انجام است. گفتنی است گروه روانشناسی اسلامی با توجه به یافته های علمی خود، طراحی ۵ رشته در دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد، در حوزه روانشناسی اسلامی را به سفارش دانشکده علوم حدیث انجام داده است.

و اما در گروه جامعه شناسی، کار بازشناسى مفاهیم اجتماعى در معارف حدیثى و نقد پژوهش‏هاى علوم اجتماعى را با معیار حدیث دنبال می­شود.گفتگوهایى درباره مناسبات جامعه‏شناسى و حدیث حاصل کار اوّلیه این گروه است که منتشر شده است. همچنین پژوهش‏هایى با عنوان انحرافات و کجروى اجتماعى، همبستگى اجتماعى، کنترل اجتماعى و جامعه‏پذیرى و موسوعه مفاهیم اجتماعى در دست انجام است.

پژوهشکده تفسیر اهل بیت

پژوهشکده تفسیر اهل بیت علیهم السلام

به منظور استفاده نظام مند از احادیث اهل بیت علیهم السلام در تفسیر قران کریم و گسترش پژوهشهای قرآنی بر پایه آموزه های اهل بیت ، پژوهشکده تفسیر اهل بیت علیهم السلام در سال ۱۳۹۱ در آستانه ماه رمضان ۱۴۳۳ ق تاسیس شد.

برخی از اهداف این پژوهشکده عبارت است از :

۱دستیابی به روش تفسیری و جامع اهل بیت علیهم السلام و گسترش راهکارها و الگوهای بهره گیری نظام مند از آن

۲تربیت پژوهشگران توانمند و آگاه به شیوه تفسیری اهل بیت علیهم السلام

۳همگانی کردن بهره گیری از آموز ه های تفسیری اهل بیت علیهم السلام در عرصه های گوناگون علمیو زندگی

مهمترین وظایف این پژوهشکده عبارت است از:

۱ . پژوهش قرآنی _ حدیثی بر پایۀ روش های تدوین شدۀ متناسب و نشر آنها .

۲روش شناسی فهم معارف تفسیری اهل بیت علیهم السلامو بررسی تطبیقی آن با دیگر روش ها

۳تدوین و پایه ریزی دانش های قرآنی بر پایۀ روایات اهل بیت علیهم السلام

۴ . شناسایی، احیا و بازسازی میراث علمی اهل بیت علیهم السلام و راویان و پیروان آن ها

۵تدوین « دانش نامۀ تخصصی تفسیر اهل بیت علیهم السلام به شیوه های گوناگون مانند : موضوعی، ترتیبی، الفبایی و ...

۶برگزاری نشست ها و همایشهای علمی در حوزۀ ماموریت پژوهشکده

۷تأسیس کتابخانۀ تخصصی و بانک اطلاعات و نشر مجله های تفسیری و تلاش برای همگانی کردن معارف اهل بیت علیهم السلام

· گروه‏هاى پژوهشی

۱گروه تفسیر جامع روایی

۲گروه قرآن شناسی و دانشهای پیرامونی

۳گروه احیا و باز سازی متون تفسیری

برخی از آثار منتشر شده این پژوهشکده عبارت است از:

درآمدی برتفسیر جامع روایی، شناختنامه قرآن بر پایه قرآن وحدیث ، تفسیر و مسند ابو جارورد و جلد اول تفسیر روایی سوره حمد.

پژوهشکده علوم و معارف حدیث

پژوهشکده علوم و معارف حدیث

این پژوهشکده، در جهت تحقق اهداف زیر فعالیت مى‏کند:

الف ـ ایجاد، رشد و گسترش روشها و الگوهای بهره گیری نظام مند از قرآن و حدیث در عرصه های معارف.

ب ـ گسترش پژوهش در مجموعه معارف نورانی اهل بیت (علیهم السلام) و تولید آثار علمی و کاربردی

ج ـ ترویج و همگانی کردن معارف قرآن و احادیث اهل بیت (علیهم السلام) و به روز رسانی فهم معارف دینی

گروه‏هاى پژوهشى

۱گروه پژوهشی تدوین دانش‏نامه‏ های حدیثی. این گروه، با سابقه‏ترین بخش پژوهشکده است و با هدف یارى رساندن به تحقیقات کاربردى و تسهیل دستیابى محقّقان علوم مختلف به حدیث، کار تدوین مجموعه‏هاى بزرگ حدیثى را دنبال مى‏کند. برجسته‏ترین محصولات این گروه عبارت اند از:

الف : موسوعة معارف الکتاب والسنة در ده جلد (تاکنون) و دانش‌نامۀ قرآن و حدیث تا کنون در شانزده جلد ( تاکنون).

ب: موسوعة الإمام على (علیه السلام) فى الکتاب والسنّة والتاریخ دردوازده جلد و دانش نامه امام علی (علیه السلام) در چهارده جلد.

ج: موسوعة العقاید الاسلامیة در پنج جلد و دانش نامه عقائد اسلامی در ده جلد.

د: موسوعة الامام الحسین(ع) در ده جلد و دانش نامه امام حسین (علیه السلام) در چهارده جلد.

هـ: موسوعة الاحادیث الطبیة در دو جلد و دانش نامه احادیث پزشکی در دو جلد.

گفتنی است که موسوعة معارف الکتاب والسنه و دانش‌نامۀ قرآن و حدیث، بزرگ‌ترین طرح گروه دانشنامه است که تا کنون حرف الف و ب از آن با ۴۹ مدخل به همراه بیان ها و تحلیل های موضوعی در ده جلد به زبان عربی و شانزده جلد به صورت دو زبانه عربی و فارسی منتشر شده است.همچنین موسوعة الامام المهدی در حال تدوین است.

۲گروه پژوهشی احیا و تصحیح متون. این گروه، وظیفه تصحیح، تحقیق و انتشار میراث حدیثی شیعه را به شیوه علمى و فنّى به عهده دارد. از آثار این گروه، تصحیح جامع و روشمند کتاب الکافی است که در پانزده جلد منتشر شده است. از محصولات دیگر این گروه، فهرستگان (فهرست جامع) نسخه‏هاى خطّى حدیث و علوم حدیث شیعه را مى‏توان نام برد که در دو نسخه مکتوب ( دوازده جلد تا کنون ) و نرم‏افزارى منتشر شده و انتشار آن ادامه دارد.

۳گروه پژوهشی مبانی ترجمه و مفهوم شناسی حدیثوظیفه این گروه، انتقال معارف حدیثى به گروه‏هاى مختلف جامعه از طریق ترجمه متون حدیثى به زبان‏هاى زنده دنیاست. کلیه فعالیت‏هاى مرکز در قلمرو ترجمه به زبان‏هاى فارسى، عربى، انگلیسى، فرانسه، اردو، مالایی و دیگر زبانها در این گروه متمرکز است. گفتنی است بسیاری از کتب حدیثی منتشر شده توسّط این پژوهشکده، به زبان فارسی نیز ترجمه شده است. همچنین متون فراوانی به یک زبان یا چند زبان برگردانده شده است

پژوهشکده کلام اهل بیت

پژوهشکده کلام اهل بیت (علیهم السلام)پرداختن به مباحث اعتقادی به ویژه اعتقاداتی که متّخذ از احادیث معصومان (علیهم السلام) است در جهان امروز یک ضرورت است و تبیین دیدگاه های کلامی اهل بیت (علیهم السلام) یک رسالت برای مؤسسه علمی – فرهنگی دارالحدیث. به همین منظور پژوهشکدۀ کلام اهل بیت (علیهم السلام) در این مؤسسه راه اندازی شد.برخی از اهداف این پژوهشکده عبارت است از :۱ . توسعه و گسترش پژوهش در زمینه‏هاى مرتبط با کلام اهل بیت (علیهم السلام) (با تأکید بر پژوهش‏هاى حدیث محور)؛۲ . مسأله‏یابى و حل مسائل و مشکلات در زمینه‏هاى اعتقادى و فکرى با تأکید بر روش پیامبر (صل الله علیه و آله) اهل بیت (علیهم السلام) در پاسخگویى به مسائل فکرى جامعه؛۳ . تأسیس و تغذیه علمى رشته‏هاى وابسته و ارتقاى سطح علمى در این رشته‏ها از طریق فعالیت‏هاى پژوهشى؛مهمترین وظایف این پژوهشکده عبارت است از:۱ . انجام پژوهش‏هاى بنیادی، تطبیقی و اعتقادى در کتاب و سنت پیامبر (صل الله علیه و آله) و اهل بیت (علیهم السلام) و مقایسه‏اى میان مبانى معرفتى اهل بیت (علیهم السلام) با سایر مکتب فکرى و اعتقادى؛۳ . تحقیق در مکتب های کلامى شیعه که مستقیم و غیر مستقیم از روایات اهل بیت (علیهم السلام) اثر پذیرفته‏اند و نیز نشان دادن میزان هماهنگى و یا ناهماهنگى آنها با اندیشه اصیل اهل بیت (علیهم السلام)؛۴ . تبیین روش‏شناسى فهم معارف اعتقادى اهل بیت (علیهم السلام) و نقد روش‏شناسى‏هاى ناصواب در این خصوص؛۵ . شناسایى مکاتب و اندیشه‏هاى رقیب و شبهات آنان و تلاش در جهت پاسخگویى به آنها؛۶. معرفى، احیا و مجموعه‏سازى میراث علمى اعتقادى شیعه که در راستاى تبیین مکتب فکرى اهل بیت (علیهم السلام)، تدوین شده است.۷ . برگزارى نشست‏ها و همایش‏هاى علمى در حوزه اهداف پژوهشکده.گروه‏هاى علمى۱. گروه مطالعات موضوعى و مقایسه‏اى؛۲. گروه مطالعات روش‏شناسى؛۳. گروه مطالعات تاریخ کلام؛۴. گروه دانشنامه اعتقادى.

دانشگاه قرآن و حدیث

دانشگاه قرآن و حدیث 

دانشگاه قرآن و حدیث 

دانشگاه قرآن و حدیث